The beginning is the end is the beginning

Tunni ajaga valmis kirjutatud kirjand. Täna tuleb veel üks teha, aga see on palju lihtsam.

Enjoy.

Mis oli alguses? Tõenäoliselt üks päritumaid küsimusi maailmas. Seda saab mõista mitmet eri viisi ning olenevalt inimese elukutsest, vastatakse ka sellele eri moodi.

Füüsik või teadlane hakkaks kindlast pajatama suurest paugust. Ajast, mil terve universum oli kokku pressitud ühte imetillukesesse punkti. Ühel hetkel olid jõuvahekorrad niivõrd suured, et tekkis hiiglaslike mõõtmetega plahvatus. Mõne millisekundi jooksul laienes universum miljonitesse kilomeetritesse. Igal pool oli ülim kuumus ja tolm. Väikesed tolmukübemed hakkasid ajapikku kogunema ning tekkisid aina suuremad kerad, mis hiljem muutusid tähtedeks ja planeetideks. Algul oli Maa hirmus tulekera, mis oli võrdväärne põrguga. Ajapikku hakkas aga planeet jahtuma ning tekkis kõva koor ehk maapind. Tekkis vesi ning vee sees hakkasid elama bakterid, kes aegamööda kasvasid ning arenesid. Tekkisid loomad ja lõpuks ka inimesed. See oli algus taevakehe jaoks, mille peal meie praegu elame ja kutsume Maaks.

See sama hetk oli ka algus elu jaoks Maa peal. Mõeldes asjade kokkulangevusele, on see hiiglaslik ime, et me praegu eksisteerime. Kui ükskõik milline parameeter oleks natuke modifitseeritud, siis ei oleks praegu ühtegi inimest, ega looma liikumas Maa peal.

Algust saab defineerida ka väiksemas kontekstis. Inimese elu algus – hetk, mil sünnime siia ilma. Samuti on võimalik alustada elus uuesti, puhtalt lehelt või siis tabula rasalt. Nimelt, iga inimene alustab millalgi oma elus uuesti. Ta võib oma elukohta, oma töökohta või siis kooli vahetada. Kõik see on isiku jaoks üks suur muutus ja on vaja julgust, et jätta kõik, mida tead sinnapaika ning alustada täiesti nullist. Mõnele inimesele pakub see naudingut ja põnevust. Nad teevad seda ni tihti kui võimalik, kolides ühest riigist teise, vahetades töökohti nagu sokke. Enamik inimesi, aga eelistab jääda paigale ning teha võimalikult vähe suuri muudatusi oma elus kui võimalik. Minu arvates, peaks iga inimene vähemalt kord elus reisima teise riiki ja elama seal vähemalt aasta, et saada juurde elukogemusi ning näha maailma. Elame sellises ühiskonnas, kus on vaja teada, mis maailmas toimub ning kogeda teiste rahvaste kultuure ja elulaadi. Sellisel moel säilitame oma ühtekuuluvustunde, mis meid muistsel ajal elus hoidis.

Kes meist ei tahaks teada, miks eksisteerib see universum, milles me elame, ning miks me siin elame. Huvitav on ka teada, mis oli päris alguses ja mis oli enne algust.
Piibel ütleb, et alguses oli Jumal, kes lõi oma sõna läbi kõik, mis on olemas. Jumal ütles, ja nii ka sündis. “Alguses lõi Jumal taeva ja maa,” alustab Pühakiri oma jutustust selle maailma loost. See on pikk lugu, mis ei piirdu ainult loomise kirjeldamisega, vaid jälgib ka loodu edasist käekäiku.

20. sajandil ei kasutata maailma tekkimisest ja elu mõttest rääkimisel enam ammu mütoloogiliselt kõlavat piiblikeelt. Müütide, muistendite ja lugulaulude poeesia asemele on tulnud teoreemid ja valemid, kõrgem matemaatika ning tuumafüüsika. Inimest ei valmistata enam põrmust, vaid lastakse tal areneda pika evolutsiooniprotsessi käigus. Jumal ei paista enam valemite, hüpoteeside ning moodsate teooriate tagant välja. Teaduslikus mõtlemises ei ole kohta ilmutustel. Piibli ülesanne on aga edastada inimkonnale Jumala ilmutus, ilma milleta jääksid paljud olulised küsimused vastuseta.

Kahjuks on ka igal algusel oma lõpp. Hetk, mil sureme, mil maailm leiab sel hetkel oma lõpu. See on paratmatu ning me ei saa selle vastu midagi teha. See on meie geennidesse sisse kodeeritud, et me ühel hetkel sureme. Elu, see on sugulisel teel leviv haigus, mis lõppeb alati surmaga. Sellest järeldades tuleks elus teha kõik võimalik, et meil oleks hea elu. Teist võimalust me ei saa, kuid mis on hea elu. Kas see on siis kui on palju raha ja oled edukas? Ei usu, matustel ei räägita mitte kunagi kui kena maja või auto inimesel oli. Pajatatakse alati inimsuhetest – kas nad olid head inimesed, mida nad teiste heaks tegid. On öeldud, et saab elada kahte moodi: kasutada inimesi ja armastada asju või armastada inimesi ja kasutada asju. Inimesed peaksid elama teise valiku järgi, et teha teiste isikute elu võimalikult rõõmsaks.

M.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s